Witamy! Poznajcie Zgierz jako miasto idealne.

Zapraszamy do spędzenia chwil w historycznej dzielnicy miasta Zgierza, powstałej w latach 1821 - 1830. Poznajcie Zgierz jako klejnot epoki biedermeier.

Najnowsze wydarzenia:

www.facebook.com/miastotkaczy

W ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zrealizowany został projekt "Park Kulturowy Miasto Tkaczy". Obiekty zostały oddane do uzytku w kwietniu 2011 roku.

Gmina Miasto Zgierz uzyskała dofinansowanie w ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na rewitalizację zabytków - Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. 8 grudnia 2008 roku Biuro Mechanizmów Finansowych EOG podjęło decyzję o przyznaniu miastu Zgierz grantu w wysokości € 1,352,719.

Projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza" był przede wszystkim projektem ratującym zabytki w sposób jak najbardziej profesjonalny. Wartością projektu, oprócz restauracji cennych zabytków i rewitalizacji obszaru urbanistycznego historycznego i wzorcowego osadnictwa przemysłowego z początku XIX wieku było: zaangażowanie w jego realizacji i w późniejszym czasie trwania jak największej ilości partnerów, które realizować będą rozwój Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, nadanie funkcji kulturalnej, społecznej a w przyszłości biznesowej (działalności turystycznej) całemu obszarowi, doprowadzenie do nadania rangi ponad lokalnej i międzynarodowej Parkowi Kulturowemu Miasto Tkaczy, wykorzystanie URBANISTYKI do kształtowania przestrzeni, w celu zmiany sposobu zagospodarowania - użytkowania, kilkuhektarowego obszaru miasta i terenów, z których translokowane były domy tkackie.

Kawałek Zgierza cofnięty został w czasie o prawie 200 lat. Powstało Miasto Tkaczy z zachowanymi drewnianymi domami. Atrakcja ma przyciągać turystów oraz wpływać na rozwój gospodarki w regionie. Zgierz otrzymał z funduszy norweskich środki na budowę Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.

Park powstał na ulicach Narutowicza (od Długiej do Dąbrowskiego) i Rembowskiego (od Narutowicza do 1 Maja). W sumie rozciągnięty jest na odcinku 500 metrów. Znajduje się w nim kilka domów tkaczy z początku XIX wieku. Trzy z nich, stały przed 2011 rokiem w innych częściach miasta, zostały do skansenu po cześci przeniesione.

Partnerami Zgierza w projekcie były: fundacja Sintef z Norwegii, Trondheim i Uniwersytet Techniczny z tego miasta.

Odnowione domy są zagospodarowane i dostępne dla turystów. Powstały w nich m.in. Centrum Konserwacji Drewna (czyli całoroczny warsztat nauki rzeźbiarstwa, modelarstwa i snycerki), galeria sztuki, sala konferencyjna, pokoje noclegowe i kawiarnia.

Projekt zakładał nie tylko renowację domków, ale i zaaranżowanie całego otoczenia. Są tu ławki, stylizowane kosze na śmieci i stylizowane latarnie gazowe.

Jak powstały domy tkackie ?

Zgierz jest jednym z najstarszych miast w województwie. Pierwszy dokument, w którym pojawia się wzmianka o mieście Sguyr pochodzi z 1231 r.

Na początku XIX wieku władze Królestwa Polskiego prowadziły politykę wspierania przemysłu. W 1816 roku wydały postanowienie o przyznaniu ulg osiedlającym się cudzoziemcom - fabrykantom, rzemieślnikom i rolnikom. To spowodowało, że w Zgierzu osiedliło się 23 sukienników. Ważnym krokiem w zachęcaniu kolejnych stała się tzw. "Umowa Zgierska" stanowiąca prawa i obowiązki osiedlenia się na terenie miasta 300 zagranicznych sukienników. Każdy z przybyłych wypełniał protokół, w którym zobowiązywał się utrzymywać w ciągłym ruchu warsztaty sukiennicze, a na wybranym placu w osadzie wybudować dom drewniany na podmurowaniu, kryty dachówką. Tak powstały domy tkaczy.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu
PK MT

Gastronomia

Restauracja BIEDERMEIER BISTRO

Godziny otwarcia:

poniedziałek- nieczynne

wtorek, środa, czwartek 12.00-18.00

piątek, sobota 12.00-22.00

niedziela i święta 10.00-18.00

ul. Ks. Szczepana Rembowskiego 1

Kontakt e-mail:

siedzibaattpn [dot] org [dot] pl

Informacja Turystyczna

Dom Turysty
Godziny otwarcia zgodne z godz. pracy Wydziału Inwestycji i Rozwoju

Urzędu Miasta Zgierza

Wszelkich informacji udzielają pracownicy wydziału:

(ul. Ks. Szczepana Rembowskiego 1 /poddasze/, ul. G. Narutowicza 5 (Dom Tkacza w pierzei ul. Ks. Szczepana Rembowskiego)

tel. 42/ 7143 288 lub 7143 291 do 292, miastotkaczyatumz [dot] zgierz [dot] pl

Centrum Konserwacji Drewna

ul. G. Narutowicza 6

tel. 517 790 263 lub 503 910 329, katfundacjakrawczykowie [dot] org

Urząd Miasta Zgierza - Park Kulturowy Miasto Tkaczy

Godziny otwarcia:

• po., wt., śr., czw., pt. 8.00-16.00.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy

ul. Ks. Szczepana Rembowskiego 1