Witamy! Poznajcie Zgierz jako miasto idealne

Zapraszamy do odwiedzania historycznej dzielnicy Zgierza, powstałej w latach 1821-1830 będącej klejnotem epoki biedermeier.

Najnowsze wydarzenia:

www.facebook.com/miastotkaczy

Park Kulturowy Miasto Tkaczy powstał w 2003r. jako pierwszy park kulturowy w Polsce, działający w oparciu o Ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.  W ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w jego obszarze został zrealizowany projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza". Odrestaurowane w ramach projektu  obiekty oddano do użytku w kwietniu 2011r.

Gmina Miasto Zgierz uzyskała dofinansowanie w ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przeznaczone na rewitalizację zabytków znajdujacych się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. 8 grudnia 2008r. Biuro Mechanizmów Finansowych EOG podjęło decyzję o przyznaniu miastu Zgierz grantu w wysokości € 1,352,719.

Projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza" był projektem ratującym zabytki w sposób jak najbardziej profesjonalny. Wartością projektu, oprócz restauracji cennych zabytków i rewitalizacji obszaru urbanistycznego historycznego i wzorcowego osadnictwa przemysłowego z początku XIX wieku było: zaangażowanie w jego realizacji i w późniejszym czasie jego trwania jak największej ilości partnerów, którzy realizować będą rozwój PK MT, nadanie funkcji kulturalnej i społecznej oraz biznesowej (działalności turystycznej) całemu obszarowi, doprowadzenie do nadania rangi ponad lokalnej i międzynarodowej. Projekt zakłada wykorzystanie URBANISTYKI do kształtowania przestrzeni (w celu zmiany sposobu zagospodarowania - użytkowania kilkuhektarowego obszaru miasta i jego terenów, z których translokowane były domy tkackie). Mały wycinek obszaru strefy środkowej części miasta Zgierza cofnięty został w czasie o prawie 200 lat. Odtworzono dawny charakter  Miasto Tkaczy z zachowanymi drewnianymi domami, które mają przyciągać turystów oraz wpływać na rozwój gospodarki w regionie.

Zgierski park kulturowy powstał w obrębie ulic  G. Narutowicza (od ul. Długiej do ul. H. Dąbrowskiego) i Rembowskiego (od ul. G. Narutowicza do ul. 1 Maja). W sumie rozciągnięty jest na odcinku 500 metrów. Znajduje się w nim kilka domów tkaczy z początku XIX wieku. Trzy z nich, stały przed 2011r. w innych częściach miasta, zostały do skansenu translokowane. Partnerami Zgierza w projekcie były: fundacja Sintef z Norwegii, Trondheim i Uniwersytet Techniczny z tego miasta. Odnowione domy są zagospodarowane i dostępne dla turystów. Powstały w nich m.in. Centrum Konserwacji Drewna (czyli całoroczny warsztat nauki rzeźbiarstwa, modelarstwa i snycerki), galeria sztuki, sala konferencyjna, pokoje noclegowe i kawiarnia. Projekt zakładał nie tylko renowację domów, ale i zaaranżowanie całego otoczenia. Są tu ławki, stylizowane kosze na śmieci i stylizowane latarnie gazowe.

Jak powstały domy tkackie ?

Zgierz jest jednym z najstarszych miast w województwie. Pierwszy dokument, w którym pojawia się wzmianka o mieście Sguyr pochodzi z 1231r. Na początku XIX wieku władze Królestwa Polskiego prowadziły politykę wspierania przemysłu. W 1816 roku wydały postanowienie o przyznaniu ulg osiedlającym się cudzoziemcom - fabrykantom, rzemieślnikom i rolnikom. To spowodowało, że w Zgierzu osiedliło się 23 sukienników. Ważnym krokiem w zachęcaniu kolejnych stała się tzw. "Umowa Zgierska" stanowiąca prawa i obowiązki osiedlenia się na terenie miasta 300 zagranicznych sukienników. Każdy z przybyłych wypełniał protokół, w którym zobowiązywał się utrzymywać w ciągłym ruchu warsztaty sukiennicze, a na wybranym placu w osadzie wybudować dom drewniany na podmurowaniu, kryty dachówką. Tak powstały domy tkaczy.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu
PK MT
Dom Jana Lebelta, ul. G. Narutowicza w Zgierzu
u. G. Narutowicza w Zgierzu
ul. ks. Sz. Rembowskiego w Zgierzu
PK MT
biuro PK MT

Gastronomia, Hostel

Cafe & Bistro u Tkaczy

nieczynne do czasu zagospodarowania pomieszczeń przez PSONI Koło w Zgierzu.

Oficjalne otwarcie lokalu nastapi w połowie kwietnia 2018.

ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 front

psouuatmiasto [dot] zgierz [dot] pl

Hostel FOLKier

prowadzony przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Ludowej FOLKIER.

Doba hostelowa od godz. 15.00 do 11.00

ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 oficyna

biuroathostelfolkier [dot] pl

Informacja Turystyczna

Dom Turysty (Galeria Sztuki PK MT)

ul. G. Narutowicza 5 oficyna /dom tkacza w pierzei ul. ks. Sz. Rembowskiego/

95-100 Zgierz, Polska
Godziny otwarcia zgodne z godz. pracy PK MT. Obsługują pracownicy wydziału: poddasze, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1.

tel. 42/ 7143-292 lub 7143-289 oraz 291, miastotkaczyatumz [dot] zgierz [dot] pl

Centrum Konserwacji Drewna

prowadzone przez Fundację Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.

ul. G. Narutowicza 6

www.fundacjakrawczykowie.org

tel. 517 790 263 lub 503 910 329, katfundacjakrawczykowie [dot] org

Świetlica środowiskowa "Przystań"

ul. G. Narutowicza 10

www.fundacja-arka.org.pl

fundacja-arka [dot] zgierzatwp [dot] pl

tel. 42/717-10-96

Urząd Miasta Zgierza - Park Kulturowy Miasto Tkaczy

Godziny otwarcia:

• po., wt., śr., czw., pt. 8.00-16.00.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy

ul. ks. Sz. Rembowskiego 1